درست یک متر و شصت و یک سانتی متر!

در رویاهای کودکی ام، در خیالم بزرگ می شدم. آن قدر بلند که دستم برای چیدن ستاره ها به آسمان رسد. روی ابرها دراز می کشیدم و تا مهتاب پیش می رفتم. روی ماه اتراق می کردم و از آنجا کهکشان ها را رصد می کردم. پَر می گشودم و با پروانه ها همراه می شدم. و پرندگان را دنبال می کردم تا بدانم به کجا می کوچند. و پرواز می کردم تا آخر دنیا را پیدا کنم. در شاخ و برگ درختان قدم می زدم و در پی مخفیگاهِ جیرجیرک ها می گشتم. روی موج های دریا سوار می شدم و تا انتهای آب ها می راندم. 

بزرگتر که شدم؛ رازهای زندگی را در کتابها دنبال می کردم. می پرسیدمو می خواندم و قد می کشیدم.

بعدتر، در دورانی که "جستجوی هویت" می نامندش؛ فلسفه و عرفان می خواندم. تاریخ افکار را دنبال می کردم. به امتزاج خوب و بد و استنتاج از آن ها می اندیشیدم. می نوشتم. می سرودم.درس می خواندم. لحظه ها را قدر می دانستم. همواره در همه چیز بهترین بودم. آماده می شدم تا از راه برسم و همهمه ای بر پا کنم و جهانی را از چشم براهی رها سازم. 

و در آستانه ی فصل "نو بهاران" زندگی، خودم را بلندتر می پنداشتم. آن قدر بلند که دنیا را زیر پاهایم می دیدم و می انگاشتم؛ آمده ام تا تحسین جهانی را، برانگیزم و دنیایی را به به تحیّر وادارم.

و اکنون در دیباچه ی دهه بیست سالگی زندگی؛ پس از گذر از فراز و فرودهای بسیار، خودم را اندازه ای که هستم می دانم. هم قد و قواره ی خودم. درست یک متر و شصت و یک سانتی متر! 

سرّ پیشرفت رادر این می دانم که چگونه ما را برانگیخته اند. خود را با وسعتی که بیرون از ما وجود دارد برابر داشته ام و می دانم زندگی را، زندگی باید کرد.

می خواهم کاری بکنم، کاری فراسوی تکرار، می خواهم کاری بکنم تا از پلکان عمر که هر لحظه مجال به پایین می آید و محال به بالا می رود فرود نیایم. می خواهم کاری بکنم، نه برای آنکه نامم در سیاهه قهرمانان ثبت شود و کودکان از من اسطوره ای در خیال بسازند، می خواهم کاری کنم، تا آنجا که اگر  نزیسته باشم دست کم هدف زندگی را خدنگی پرتاب کرده باشم.

آرزو می کنم روزی را که انسان باشم. باشد که یاریم کند که در نهایت، هر بخشش و دریغی از آن اوست.

 

/ 66 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

نگاه قشنگی بود. ومن رو یاد خیلی سالها پیش انداخت .آشنا و گیرا ....

مهدی (دنیای سلامت)

خدایا از عشق امروزمان چیزی برای فردا کنار بگذار. نگاهی ، یادی ، تصویری ، خاطره ای برای هنگامی که فراموش خواهیم کرد روزی چقدر عاشق بودیم **** سلام دوست عزیز [گل] دعوتت میکنم به وبلاگ دنیای سلامت با آپ جدید "مروری بر خواص خوراکی‌های پاییزی" "چه کنیم تا شب‌ها خوب بخوابیم؟ " منتظر حضورت پرمهرت هستم [گل][بدرود]

یلدا

تبریک میگم به خاطر اندیشه های زیباتون واینکه اینقدر زیبا مینویسید.

نرگس

خیلی زیبا مینویسین [دست][دست][گل][دست]

یار مهربان

سلام عید شما مبارک باب الجواد راه ورودی به قلب توست حاجت رواست هر که ازین راه می رود

سید محمدرضا هاشمی زاده

سلام بزرگوار صمیمی... آمدم به حال وهوای دلنشین وباصفایت تا سلامی وعرض ادبی داشته باشم. خدمتتان..واز عطر صمیمیت مطالب ارزشمند وبلاگت معطر شوم ...واز اینکه بخاطر مشکلات جسمی بخصوص ناراحتی چشمی نتوانستم نقدی در خور کارهای ارزشمتدت داشته باشم پوزش میخواهم ............. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا..ع ..میلاد ثامن الحجج آقا علی بن موسی الرضا..ع بشما عزیز صمیمی تبریک وتهنیت میگویم ................. ......تا حرم عشق آقـــا سلام ، عاشقـــم و دل شکسته ام از شاعــــران نسل پریشـــان ِ خسته ام زخمی ترین مســــافـــــر درد آشنای تو با یک سبد ستاره ی غم دسته دسته ام هر وقــــت آمــــدم زره دور...تــا حــــــرم جز کولـــــه بار گریــــه بــــرایت نبسته ام قابــل نبوده ام که نخـــــواندی دوبـــاره ام چندی است در هوای زیــارت نشسته ام بر گنبد طـــــــلائی تو بــــــــــــا طواف دل عاشق ترین کبوتــــر این خـــــیل بسته ام چندی است با تمام غــم و درد بی کسی من نیز چون نمــــــاز مسافــــر شکسته ام ای آشــنای ضـــــــــــامن آهـــــــو نگاه کن من هم اسیر و زخمی و هم دلشکس

سید محمدرضا هاشمی زاده

......تا حرم عشق آقـــا سلام ، عاشقـــم و دل شکسته ام از شاعــــران نسل پریشـــان ِ خسته ام زخمی ترین مســــافـــــر درد آشنای تو با یک سبد ستاره ی غم دسته دسته ام هر وقــــت آمــــدم زره دور...تــا حــــــرم جز کولـــــه بار گریــــه بــــرایت نبسته ام قابــل نبوده ام که نخـــــواندی دوبـــاره ام چندی است در هوای زیــارت نشسته ام بر گنبد طـــــــلائی تو بــــــــــــا طواف دل عاشق ترین کبوتــــر این خـــــیل بسته ام چندی است با تمام غــم و درد بی کسی من نیز چون نمــــــاز مسافــــر شکسته ام ای آشــنای ضـــــــــــامن آهـــــــو نگاه کن من هم اسیر و زخمی و هم دلشکسته ام آقا بحق مـــــــــــادر پهـــلو شکســــــته ات من نیـــز در خیــال شفـــــاعت نشسته ام سید محمدرضا هاشمی زاده

فرشته

سلام س.ش عزیز ممنون از اینکه به وبم اومدی. راستی کد آهنگ مناسب برای یه وب ورزشی اگه داشتی برام جیمیل کن.

asal

kheili ziba bod.